rozšířené vyhledávání ...

Obec Hlásnice spolupracuje s Mendelovou univerzitou

Projekt zpracování výtvarně architektonických studií centra a okolí obce Hlásnice je projektem spolupráce obce Hlásnice s Mendelovou univerzitou, Ústavem zahradní a krajinářské architektury v Lednici.

Studenti magisterského studia spolu s profesory navštívili obec Hlásnici koncem měsíce září, aby se seznámili s naší obcí a okolím a provedli analýzy (dendrologický průzkum, pasport technických prvků, funkční, prostorová, výtvarná, dopravní analýza).

Nyní budou studenti v rámci předmětu Atelier zpracovávat výtvarně architektonické řešení s průvodní zprávou a jednoduchým návrhem vhodného sortimentu použitých rostlin pro vybraná témata a lokality, kterými jsou:

-  Úprava centra obce Hlásnice

-  Systém procházkových tras do okolí obce

-  Vegetační úpravy problematických okrajových částí obce s cílem ochrany před extrémními vlivy počasí

Zástupci obce mají možnost sledovat průběh zpracování návrhů při tzv. kritikách, kde studenti představují své dosavadní výsledky a jsou konfrontováni s názory kolegia kritiky.

V předložené podobě budou následně získané studentské práce prezentovány veřejnosti formou výstavy s cílem seznámit obyvatele obce s variantními možnostmi řešení vybraných lokalit a rozvinutím diskuse pro zpracování plánu rozvoje komunitního života v obci Hlásnice.

M.Marghold, 17. 10. 2015

Napsali o naší obci v tisku

Olomoucký deník

V Hlásnici vysadili ovocné stromy, mezi nimi i jednu švestku

Hlásnice – Nové ovocné stromy vysadili ve čtvrtek dopoledne v Hlásnici nedaleko Šternberka. Mladé stromy nahradily staré třešně. Vedení obce chce v revitalizaci zeleně pokračovat i na podzim, vysazovat by se měly další ovocné stromy.

_______________________________________________________________________

Dobrovolníci uklízeli: u Hlásnice půl tuny, u Šternberka skoro dvě

Hlásnice, Šternberk – Sklo, plasty, záchodová mísa, pneumatiky, ale také staré oblečení. To je odpad, který léta tvořil černou skládku nedaleko Hlásnice na Šternbersku. V sobotu jej místní likvidovali, zapojili se tak do celorepublikové akce Ukliďme Česko.

Zdroj: http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/dobrovolnici-uklizeli-u-hlasnice-pul-tuny-u-sternberka-skoro-dve-2015041odkaz na článek v Olomouckém deníku

_______________________________________________________________________

Kam na masopust

Také v Hlásnici, obci nedaleko Šternberka pořádají v sobotu 14. února tradiční masopust.

„Začátek maškarního průvodu je ve 14 hodin na špici u Richterů. Pak se projdeme obcí. Jako každým rokem vyhlašujeme soutěž také o nejlepší masku, koblihu a slivovici," píší organizátoři v pozvánce a doplňují, že po skončení průvodu zvou veřejnost do kulturního domu, kde bude připraveno zabijačkové občerstvení. K poslechu bude hrát Tomáš Klus REVIVAL.

odkaz na článek v Olomouckém deníku

Marián Marghold, 11. 5. 2015

Školení pro začínající zastupitele

MAS pozvala začínající zastupitele ze Šternberska na školení

Dvaadvacet zastupitelů z devíti obcí v SO ORP Šternberk využilo příležitosti poučit se, jak hospodárně řídit obec a efektivně nakládat s obecní pokladnou a majetkem. MAS Šternbersko je pozvala do Babic, kde se v úterý 3. března uskutečnil seminář „Vzdělaný zastupitel“.
Školitelem byl původně místostarosta a dnes tajemník MěÚ Valašského Meziříčí ing. Josef Matocha.  Má tedy zkušenosti ze samosprávy i státní správy, což bylo z prezentace patrné. Všem přítomným doporučil praktické webové stránky, ze kterých lze čerpat celou řadu užitečných informací kolem přípravy kupních a nájemních smluv, vydávání obecně závazných vyhlášek, záludností občanského zákoníku, procesu předkládání a schvalování vyhlášek i zákonů a podobně.
Součástí semináře byl i kvíz, na kterém si účastníci vyzkoušeli své teoretické znalosti obecního zákona. Školitel se s nimi podělil o své zkušenosti z různých sporů mezi občany a městem i občany navzájem, poradil, kde hledat pro tyto případy řešení a závěrem doporučil brožurku pro zastupitele.
„Když jsem před 16 lety začínal jako starosta, žádné takové školení nebylo. Museli jsme se učit za pochodu,“ vzpomněl bývalý starosta a současný zastupitel Bělkovic-Lašťan David Berka. Seminář, kterého se rovněž zúčastnil, si velmi pochvaloval. „Bylo opravdu vidět, že přednáší člověk s dlouholetou praxí v oboru,“ konstatoval po jeho absolvování.
Seminář s názvem „Odpovědný zastupitel pro otevřenou a hospodárnou obec“ pořádal Svaz měst a obcí ČR, ve spolupráci s obcí Babice a MAS Šternbersko.Zúčastnili se ho čtyři zastupitelé města Šternberk a jejich kolegové z obcí Babice, Bělkovice-Lašťany, Hlásnice, Hraničné Petrovice, Jívová, Lužice, Mladějovice a Mutkov.

Text: Kateřina Kuncová Kapková
Foto: Josef Matocha a Kateřina Kuncová Kapková