Nové webové stránky se  upravují.

Historie

Existuje zmínka o Slovanech, kteří svojí kolonizací pronikali až sem. Na místě dnešní Hlásnice stávala zaniklá ves Velislav, o níž je zmínka v urbáři. Ke změně jména došlo před husitstkými válkami. První písemná zmínka o Hlásnici pochází z roku 1371. Jsou dokladovány různé názvy obce: Hlásnice, Wachtersdorf, Hlasenitze a Hlasenice, svědčící o vojenském významu. První obyvatelé drželi nad Šternberkem stráže a hlásili příchozí cizince. Krajina patřila olomouckým pánům. Od 13. století přešlo území na pány ze Šternberka, dějiny Hlásnice proto úzce souvisí s dějinami Šternberka. Rod pánů ze Šternberka náležel k nejpřednějším rodům českým a moravským. Velký vliv na historii obce měla církev. Vzhledem ke své velikosti se o obci nedochovaly téměř žádné zprávy.

Obec Hlásnice je charakterizována jako zemědělská obec s poměrně velkou plochou orné půdy. Až do počátku 20. let 20. století se v několika dolech v blízkém okolí těžila železná ruda. Dne 6. 5. 1945 byla obec osvobozena, německé obyvatelstvo, které zde do té doby žilo, bylo odsunuto a obec byla osídlena českým obyvatelstvem. V roce 1960 byla Hlásnice připojena ke Šternberku. Od roku 1990 je opět samosprávnou obcí.

Život v obci

Není-li leden mokrý, sudy vinařů se naplní.

Je-li na svatou Anežku obleva, bude v létě hodně bouřek.

dnes, pátek 21. 1. 2022
mírné sněžení -2 °C -5 °C
mírné sněžení, mírný severozápadní vítr
vítrSZ, 7.7m/s